Prema važećim propisima, odgovor je – da! U nastavku teksta razjasnićemo osnov za takvu mogućnost, kao i na šta treba obratiti pažnju prilikom sprovоđenja glasanja van sednice (tzv. „anketno glasanje“).
Pravni osnov za glasanje van sednice
Član 42. Zakona o stanovanju i održavanju zgrada („Sl. glasnik RS“, br. 104/16) izričito predviđa da se odluke Skupštine stambene zajednice mogu donositi i davanjem pisanih izjava van sednice. Ovo znači da nije neophodno da se uvek održava formalna sednica kada je potrebno doneti određene odluke u okviru stambene zajednice, već da vlasnici posebnih delova (stanova, poslovnog prostora, garaža i sl.) mogu dati svoj pristanak ili neslaganje u pisanoj formi.
U stavovima 1–19 istog člana navedene su odluke o kojima Skupština može da odlučuje (npr. izbor i razrešenje upravnika, visina mesečnog iznosa za održavanje, donošenje programa održavanja, odluka o uzimanju kredita, izdavanje zajedničkih delova i druge odluke od značaja za stambenu zajednicu). Dakle, praktično sve ključne odluke stambene zajednice mogu biti izglasane i pisanim putem.
Način sakupljanja pisanih izjava (anketiranje)
U praksi se, radi jednostavnosti, često koristi pisana anketa koju upravnik priprema i dostavlja svim vlasnicima posebnih delova. Zakon ne propisuje detaljan oblik ni formu ove ankete, pa je preporuka da dokument sadrži:
- Jasno formulisanu odluku o kojoj se glasa.
- Mesto za potpis ili overu kojom se nedvosmisleno iskazuje stav vlasnika (za/ protiv/ uzdržan i sl.).
- Rok u kome vlasnici treba da se izjasne.
Kad svi vlasnici dostave svoje potpise, upravnik sumira rezultate i sastavlja zapisnik o ishodu glasanja – na taj način su sve procedure ispoštovane, baš kao i kada se odluke donose na samoj sednici Skupštine.
Mišljenje nadležnog ministarstva
Mišljenje nadležnog ministarstva (iz dostavljene dokumentacije) takođe potvrđuje da Zakon ne propisuje striktan način prikupljanja dokumentacije o vlasnicima posebnih delova i ne postavlja prepreke za organizovanje glasanja putem ankete. Upravo zbog toga se pisana forma najčešće koristi, jer je praktična i omogućava veću efikasnost – posebno u zgradama sa velikim brojem stanova ili poslovnih prostora, gde je teško okupiti sve vlasnike na jednoj sednici.
Uloga upravnika
Upravnik je dužan da:
- Vodi evidenciju o vlasnicima posebnih delova u skladu sa Zakonom.
- Pruži vlasnicima jasne i potpune informacije o predmetu glasanja, kako bi se moglo pravilno izjasniti.
- Obezbedi zaštitu podataka i tačnost prikupljenih potpisa.
- Naknadno sastavi zapisnik o rezultatima glasanja van sednice.
Takođe, u slučaju da vlasnik posebnog dela odbije da pokaže dokaz o vlasništvu, upravnik je dužan da ga evidentira prema njegovoj izjavi, kako i stoji u mišljenju nadležnog ministarstva.
Zaključak
Glasanje pisanim putem, tj. putem ankete, u potpunosti je u skladu sa Zakonom o stanovanju i održavanju zgrada. Na ovaj način Skupština stambene zajednice može efikasno da donosi odluke kada usklađivanje termina za sednicu predstavlja problem ili kada je jednostavno praktičnije i ekonomičnije sprovesti pisano izjašnjavanje.
Ukoliko imate dodatnih pitanja ili dilema u vezi sa sprovođenjem anketnog glasanja, vođenjem evidencije vlasnika, ili bilo koje druge nadležnosti upravnika, posavetujte se sa pravnim stručnjakom ili konsultujte odgovarajuće organe jedinice lokalne samouprave i nadležno ministarstvo. Na taj način ćete osigurati da sve odluke i procedure budu u skladu sa zakonom i da vaše stambeno upravljanje funkcioniše bez poteškoća.